Skip to main content

Karton Çanta

Günümüzde bir çok alanda kullanılan karton çanta, önemli bir reklam materyali olmasının yanı sıra, çevre ve doğa dostu olmasıyla da tercih ediliyor. Dünya genelinde bir çok ülkede taşıyıcı poşet olarak plastik ve naylon torbaların yerini alan karton çantaların, ülkemizde de kullanımı oranı her geçen gün artıyor.

Bir çok firmanın reklam aracı olarak da kullandığı karton çantalar, ülkemizde 20-25 yıllık bir geçmişse sahip. Gelişen matbaacılık sektörü ve yüksek teknoloji makinelerle birlikte, üretim kapasitesinin de arttığı karton çanta sektöründe, otomasyon üretim her geçen gün artıyor.

Kağıt saplı karton çantalar gelişen basım sanayi ile birlikte, karton ve kağıt çanta üretimi de büyük oranda makinelerde ve el değmeden üretilmeye başlanmıştır. Özellikle düşük gramajlı kağıt çantaların üretiminin gerçekleştirildiği makinelerde, hiç bir el işçiliği olmadan, yapıştırma, katlama, ip takma vb işlemlerin makinelerde yapılmasıyla daha yüksek kalitede ve daha hızlı üretim yapılması sağlanmaktadır.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte, kraft (beyaz ve kahverengi) kağıttan çantaların üretimi ve kullanımı da artış göstermektedir. Bu gruptaki kağıt çanta üretiminde kullanılan taşıma sapları, kağıttan üretilmektedir. Diğer yüksek gramajlı karton çantalarda taşıma sapları ip’ten tercih edilirken, 100gr. civarı kağıt çantalarda direkt çantaya yapıştırılmış kağıt saplar kullanılmakta ve bu işlem yine makinelerde yapılmaktadır. Basılı kağıt makineye yüklendikten sonra, katlaması, yapıştırması ve kağıt sap takılması tamamen makinelerde üretilen kraft kağıt çanta modelleri, son dönemlerde daha çok tercih edilen kağıt çantalardandır.